Öğrenciler ecdadını hem tiyatroyla hem de okuyarak tanıyacak
2022-05-19 - 13:37
Konya’nın merkez Karatay İlçe Belediyesi, ilçede eğitim gören 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilere yönelik olarak “Tarih Yazan Çocuklar Karatay’da” projesini başlattı.

Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediyesi, ilçede eğitim gören 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilere yönelik olarak “Tarih Yazan Çocuklar Karatay'da” projesini başlattı. Proje ile 15 bin öğrenci ecdadını hem tiyatroyla hem de okuyarak tanıyacak.

 

Karatay Belediyesi, ilçede eğitim gören ilkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencilerine yönelik olarak “Tarih Yazan Çocuklar Karatay'da” projesini hayata geçirdi. Projeden 15 bin ilkokul öğrencisi faydalanacak. Söz konusu proje çerçevesinde aralarında Piri Reis, Ali Kuşçu, Kaşgarlı Mahmud, El Cezeri, Akşemseddin, İbn-i Sina, Hezarfen Ahmet Çelebi, Oktay Sinanoğlu ve Fuat Sezgin gibi dünyada iz bırakmış 10 ismin hayatları ile insanlığa olan katkılarını anlatan 10 kitaplık setler, 15 bin öğrenciye dağıtılacak. Yine 15 bin ilkokul 3 ve 4'üncü sınıf öğrencisi, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Dönemi'nin sonuna kadar dağıtılan kitaplardaki 10 ilim ve bilim insanını konu alan bir de tiyatro oyunuyla buluşacak. 13 gün devam edecek ve toplamda 25 gösterim yapılacak tiyatro oyununu toplamda 15 bin öğrenci izleyecek. Projeye dair tüm detaylar ve bilgilendirmelerin yapılacağı ve hazırlanan kitap setine ait dijital ve sesli kitapların, animasyonların ve şahsiyetlerin anlatıldığı videolar ile çizim eğitimlerinin de yer aldığı kurumsal web sitesi www.tarihyazancocuklar.com olarak oluşturuldu. Web sitesi ziyaret edilerek projeye dair tüm bilgilere ve dokümana ulaşılabilecek. Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 15 bin öğrenciye sunulan kitap setinde yer alan öncü şahsiyetleri tek tek ele alarak hayatlarına dair önemli noktaları öğrenciler için anlattı. Bu videolara da yine www.tarihyazancocuklar.com kurumsal web sayfası üzerinden erişilebilecek.

  • Beğen
YORUM YAZIN