Nefes Kesen 'Uçak Kazası' Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı
2021-10-14 - 17:29
Konya İl Sağlık Müdürlüğü 2021 UMKE Kış Tatbikatı kapsamında Konya Kent Ormanı alanında dağlık bölgede arama kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Konya’da Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) gerçekleştirdiği arama kurtarma tatbikatında senaryo gereği 14 kişilik özel jet uçağı kırıma (teknik arıza) uğraması sonucu düştü. Ekipler dağlık alanda kazazedeleri helikopter ve ambulanslarla kurtardı. Tatbikata, Konya İl Sağlık Müdürlüğü personelinin yanı sıra 3. Ana Jet Üs Komutanlığı, AFAD ve Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiyesinden ekipler katıldı.

Üç gün süren tatbikata diğer paydaş kurumlarla birlikte yaklaşık 70 personelin katılımıyla, senaryo gereği ’14 kişilik özel jet uçağının teknik arıza sebebi ile düşmesi’ sonucu arama kurtarma faaliyeti icra edildi.  İlk müdahaleleri olay yerinde yapılan yaralılardan biri helikopterle, diğerleri ise ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunarak, UMKE’nin çalışmaları hakkında bilgi veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Ergin, “Burada gördüklerimizin hepsi bir tatbikattan ibarettir. İyi ki gerçek değildi. Ülkemizin bulunduğu konumdan dolayı afetlerin, depremlerin, yangınların eksik olmadığı bir konumdayız. Marmaris’te, Manavgat’ta, Kastamonu’da, Sinop’ta, İzmir’de nerede bize ihtiyaç olsa, arama kurtarma ekiplerine ihtiyaç olsa, UMKE ekiplerine ihtiyaç olsa biz kurtarma ekipleri ile beraber eşgüdüm içerisinde koordinasyon içerisinde UMKE olarak, Sağlık Bakanlığı olarak hep orada olduk. İyi ki de oradaydık. İnsan sağlığının kıymetli olduğunu dağda da olsa başka bir yerde de olsa, yangınlarda da olsa Hava Kuvvetlerimizle de AFAD’la da belediyelerimizle de işbirliği ile kurtarma harekâtlarımızı yapmış olduk. Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz tatbikat da buna yönelik bir uygulamaydı” diye konuştu. Dr. Ergin, şunları kaydetti: “Konya’mızda 320 UMKE gönüllümüz bulunmaktadır. Bunun içerisinde hekim arkadaşlarımız, hemşire arkadaşlarımız paramedikler, ATT’ler, hemşireler, sağlık memurları gibi çok geniş bir grubumuz bulunmakta. Bu arkadaşlarımız asıl görevlerinin yanında buraya sadece gönüllü olarak yurt içinde de yurtdışında da tüm görevleri gönüllü olarak katılmaktadırlar. Destek veren tüm sağlıkçı arkadaşlarımıza, UMKE gönüllerimize teşekkürlerimi sunuyoruz.”

     Konya UMKE Sorumlusu Uzman Ömer Göksu ise şöyle konuştu: “Ülkemiz coğrafya olarak afetlere çok müsait bir coğrafya. Dolayısıyla her gün biz afetlere bir adım daha hazır olma amacıyla tatbikatlarımızı sürekli yapmaktayız. Tatbikatlarımız Konya İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Konya Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri olarak koordinatör il anlamında Aksaray ve Karaman’ı da biz koordine ederek bu tatbikatları gerçekleştirmekteyiz. Bugünkü tatbikatımızın senaryosu da bir uçak kazasıydı. Maalesef ülkemizde bu da yaşanılabilecek ve belki de şartları en zor tatbikattı. Günlerdir sadece olayın canlandırmasını yapmak için iki gün boyunca bu uçağın maketi ile uğraştık. Bunun yanı sıra aynı zamanda tatbikatın yaralı makyajları, yaralı kurtarılması bunların hepsi bir süreçti. Ama emeklerimizin karşılığını işte burada gördüğünüz gibi başarıyla sonuçlandırdığımız tatbikatla alıyoruz. Bizim amacımız tabii ki hazırlık. Tatbikatların amacı da budur, bir eğitimdir. Bu vesileyle arkadaşlarımıza imkân ve kabiliyetlerini gördük, kurumlar arası işbirliğini geliştirdik. Sadece eğitim değil aynı zamanda beraber nasıl çalışabiliriz, nerede eksiğimiz var, nerede biz de onları nerede onlar bizi tamamlar bunu gördük.” 

  • Beğen
YORUM YAZIN